V belošskej populácii je prevalencia RhD-negatívnych žien približne 15%, pričom takýto fenotyp je najčastejšie spôsobený homozygotnou deléciou génu RHD. U RhD inkompatibilných tehotenstiev sa môže vyskytnúť aloimunizácia, t.j. vývoj materských anti-D protilátok. Aj keď aloimunizácia počas gravidity len zriedkavo ovplyvňuje prvé tehotenstvo, v ďalších graviditách môžu protilátky prechádzať cez placentu k plodu, čo predstavuje riziko hemolýzy a hemolytického ochorenia plodu a novorodenca (HDFN). Tomuto javu je možné predchádzať profylaxiou v podobe podávania anti-D imunoglobulínov u RhD negatívnych žien. Kombináciou antenatálneho a postnatálneho podávania anti-D sa výrazne znížila aloimunizácia RhD negatívnych žien zo 16% na 0,3%.
Celoplošná prevencia RhD aloimunizácie sa uskutočňuje bez ohľadu na znalosť RHD statutu plodu. Na určenie statusu krvnej skupiny RhD u plodu sa môže použiť neinvazívne prenatálne testovanie voľnej fetálnej DNA (cffDNA) v krvi matky počas tehotenstva. Toto molekulárno-genetické skríningové testovanie umožňuje prejsť zo systematickej profylaxie na cielenú profylaxiu v prevencii RhD fetomaternálnej inkompatibility – slúži na identifikáciu žien, ktoré budú profitovať z profylaxie. Tým sa zabráni zbytočnej liečbe RhD-negatívnych žien, ktoré nesú RhD-negatívne plody, a teda nie sú vystavené riziku aloimunizácie.
Test je určený pre RhD-negatívne tehotné ženy, u ktorých je možnosť RhD inkompatibilného tehotenstva. Kit sa zameriava na sekvencie špecifické pre viaceré exóny génu RHD, čím sa minimalizuje riziko falošne negatívnych výsledkov v dôsledku variantov RHD.